Fejerverkai vestuvėms ar kitoms svarbioms šventėms – labai sena tradicija
Fejerverkai atsirado Kinijoje maždaug prieš 2000 metų. Spėliojama, kad, kaip ir daugelis gerų dalykų, pirmoji petarda buvo panaudota netyčia. Greičiausiai tai įvyko įmetus į laužą šviežiai nulaužtą bambukinę lazdelę. Kaip žinia, bambukas auga labai greitai, dėl to oras jo viduje tarytum savotiškai uždaromas. Laužo liepsnoje kaitinamas „uždarytas” oras plečiasi, tol kol bambuko lazdelė sprogsta. Tuo pat metu išsiveržia ir tam tikras garsas. Galima įsivaizduoti, kad praėjus pirmajam išgąsčiui, žmonės pradėjo galvoti, kaip visa tai būtų galima panaudoti. Netrukus tokios petardos jau sproginėjo per įvairias šventes ir apeigas. Buvo tikima, kad fejerverkų keliamas triukšmas ir ugnis gali atbaidyti piktąsias dvasias.
Bambukinių petardų laikai truko maždaug 1000 metų – kol buvo atrastas parakas. Tai įvyko vėlgi atsitiktinai, greičiausiai alchemikams bandant sukurti gyvybės eliksyrą. O neilgai trukus Kinijoje jau buvo pradėtos naudoti naujoviškos petardos. Jos buvo gaminamos ne iš bambuko, o iš kieto cilindro formos kartono. Uždegus tokią petardą, ji sukinėdavosi ore ir barstydavo žiežirbas. Tokios petardos buvo panaudotos ir ginklų gamybai. Plečiantis prekybai ir kelionėms jos pasiekė ir kitas šalis.
Fejerverkai ypač išpopuliarėjo Europos šalyse Renesanso epochoje. Italijoje tai buvo netgi atskira meno rūšis. Fejerverkus italai ištobulino, jie buvo ir spalvotų fejerverkų pradininkai. Pirmieji spalvoti fejerverkai buvo auksiniai ir sidabriniai. Šios spalvos buvo išgaunamos sumaišius paraką su metalų dulkėmis ir anglimi. Įvairios kitos fejerverkų spalvos buvo išgautos palyginti neseniai – maždaug prieš šimtą metų.
Šiuo metu fejerverkai vėl labai populiarūs. Kaip ir senovėje jie leidžiami pažymint reikšmingus valstybių ar žmonių gyvenimo įvykius, švenčiant svarbias šventes. Mūsų dienomis fejerverkai vestuvėms, gimimo dienoms, Naujiesiems metams ar panašioms šventėms pažymėti jau tapo būtinybe. Jie gaminami labai įvairūs, gali būti bedūmiai, kabantys, muzikiniai ir dar įvairiausi. Pavyzdžiui, liepsnojančių fakelų pagalba galima sukurti paslaptingą viduramžių nuotaiką, kabantys kriokliai primins egzotišką ar net džiunglių aplinką. O štai fejerverkai vestuvėms gali būti širdžių ar balandžių formos. Užsisakant šventinius fejerverkus, juos galima pamatyti kompiuteryje ir iš anksto sužinoti, kaip jie atrodys. Kompiuterių pagalba galima suderinti keletą fejerverkų rūšių ir taip sukurti fejerverkų kompoziciją pagal kiekvieno pageidavimus, tai yra kiekvienas gali susikurti savo fejerverką.
Leave a Reply