Paslaugos Technologijos

Saulės jėgainė ant visuomeninio pastato

Lietuvoje 2020 metais buvo patvirtinta apie 200 paraiškų iš valstybinių įmonių dėl paramos saulės elektrinei. Paraiškas buvo galima teikti nuo birželio 1 dienos. Numatyta skirti 15 mln. eurų kompensacijoms. Kiekvienas, pateikęs paraišką galėjo pretenduoti į 80 % paramą jėgainei, kitus 20 % procentų turėjo sumokėti pats. Vis dažniau Lietuvoje saulės jėgainė atsiranda ant vieno ar kito visuomeninio pastato: mokyklos, gydymo įstaigos, bažnyčios stogo, nes tokia didžiulė parama skatina pasinaudoti galimybe ir ateityje sutaupyti elektrai skirtus finansus.

Vilniuje saulės jėgainė įrengta ant Palaiminto Jurgio Matulaičio parapijos. Tikimasi, kad jos gaminama elektra bus sėkmingai naudojama bažnyčios apšvietimui, apšildymui, lauko apšvietimui ir kitiems bažnyčios bei parapijos žmonių poreikiams.

Širvintų parapijos globos namai taip pat gavo paramą saulės jėgainei, kuri siekė net 32,4 tūkstančius eurų. Ateityje planuojama įrengti šildymą elektra, kur kiekvienas namų gyventojas pats galės reguliuotis šilumą savo kambaryje. Globos namų valdytojams svarbi priežastis įsirengti jėgainę ir ekologija, taršos mažinimas aplinkoje.

Didžiausią paramą jau anksčiau gavo Veisiejų socialinės globos namai, virš 428 tūkstančių eurų. Didelės kompensacijos buvo skirtos ir Kauno Jono ir Petro Vileišių mokyklai, Vilniaus Universitetinei ligoninei, Kauno tardymo izoliatoriui.

2019 metais Kauno miesto savivaldybė nusprendė remti jėgainių įrengimą ant 78 visuomeninės paskirties pastatų. Pastatai buvo atrinkti atsižvelgiant į pastatų energetinį vertinimą. Savivaldybė šiam projektui skyrė 0,3 mln. eurų, o bendra projekto vertė 4,4 mln.

Jau 2018 metais saulės jėgainė įrengta ant įmonės LIDL Lietuva pastato Vilniuje. Jos gaminama energija naudojama parduotuvės reikmėms ir elektrinių automobilių įkrovimui aikštelėje.

2019 metais saulės jėgainė buvo įrengta ant Plungės rajono savivaldybės ligoninės. 50 kW fotovoltinę elektrinę įrengė saulės energetikos įmonė „Saulės grąža“. 80 % jėgainės kainos finansavo valstybė. Elektrinė per savo gyvavimo laiką jau pagamino virš 31 000 kWh elektros ir sumažino išmetamų CO2 dujų kiekį daugiau kaip 30 tonų. Ligoninės valdyba džiaugiasi, kad pavyko sutaupyti apie 3000 eurų.

Kitais metais valstybinių ir visuomeninių įstaigų vadovai vėl galės kreiptis dėl kompensacijos įsirengiant saulės jėgainę. Didžiąją dalį finansuojant valstybei, tai tikrai patraukli investicija mokykloms, ligoninėms ir kitoms įstaigoms.

Leave a Reply